احیای بیش از هزار واحد صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل استان مرکزی در دولت سیزدهم

استاندار مرکزی گفت: از ابتدای دولت سیزدهم هزار و ۳۲۱ واحد تعطیل یا نیمه تعطیل در استان احیا شده است که برخی از واحدها به تنهایی با چند صد واحد تولیدی برابری دارند.
کد خبر: ۱۱۷۴۱۵۸
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۳۲ 03 July 2024

به گزارش تابناک مرکزی،فرزاد مخلص الائمه، در آیین تجلیل از واحدهای منتخب صنعتی و معدنی استان مرکزی اظهار کرد: دولت سیزدهم به تقدیر الهی سه ساله پایان یافت بدون آنکه فرصت بهره مندی از ثمرات خودش را داشته باشد.  

وی افزود: در این هزار روز از عمر دولت سیزدهم اقدامات و فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه‌های اقتصادی و اجرایی صورت گرفته است.

مخلص الائمه اضافه کرد: پیش از دولت سیزدهم اراده‌ای برای فروش نفت نبود ولی در دولت سیزدهم از فروش به نزدیک ۲۰۰ هزار بشکه در روز به تقریبا دو میلیون بشکه رسیدیم که نتیجه آن تحرک در مجموعه فعالیت های عمرانی کشور است و یک نمونه آن راه اندازی نهضت طرح های ناتمام کشور بود.‌

وی با بیان اینکه در استان مرکزی حدود سه هزار و ۶۰۰ پروژه نیمه تمام در حوزه های مختلف وجود داشت گفت: دولت تلاش کرد که تکلیف برخی از این پروژه ها روشن شود. در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ در مجموع بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان در حوزه عمرانی توسط دولت در استان هزینه شد.

مخلص‌الائمه اضافه کرد: اگر قرار بود طرح های نیمه تمام  به روال گذشته افتتاح شود پایان طرح‌ها سال ۱۴۳۰ تا ۱۴۴۰ بود که از جمله آنها می توان به بیمارستان ولیعصر(عج) و بیمارستان خمین اشاره کرد که سال‌ها به صورت نیمه‌کاره باقی مانده بودند و در این دولت به اتمام رسیدند.  

وی با بیان اینکه بخشی از رونق اقتصاد در کشور ذیل نهضت اتمام پروژه‌های نیمه تمام شکل گرفت، ادامه داد: نهضت احیای واحدهای تعطیل و راکد از دیگر پروژه‌های دولت سیزدهم بود.

مخلص‌الائمه اضافه کرد: جایگاه صنعت در استان مرکزی یک جایگاه منحصر به فرد است و استان مرکزی پایتخت صنعت کشور و قطب چهارم صنعت کشور محسوب می‌شود. هیچ زنجیره اقتصادی در کشور نیست الا اینکه بخشی از آن در استان مرکزی تلاقی داشته باشد و هیچ فرد ایرانی نیست که محصولی از استان مرکزی در خانه و دفتر کار خود نداشته باشد.

استاندار مرکزی بیان کرد: از ابتدای دولت سیزدهم هزارو ۳۲۱ واحد تعطیل یا نیمه تعطیل احیا شده است که برخی از واحدها به تنهایی با چند صد واحد تولیدی برابری می‌کنند که یکی از آنها شرکت صنایع آذرآب است. این شرکت در دی ماه سال ۱۴۰۰ در پرداخت حقوق کارگران مشکل داشت به طوری که کارگران درب اتاق مدیر را جوش دادند و عکس آن در تمام رسانه‌های بین‌المللی منتشر شده بود، تمام هیات مدیره استعفا دادند و سهامدار بی ربط شرکت انگیزه‌ای برای رفع مشکلات شرکت نداشت و تمام حساب‌های بانکی شرکت مسدود شده بود. تجهیزات شرکت در گمرکات توقیف شده بود و به طور کلی حدود ۳۵ گره و مسئله در شرکت آذرآب وجود داشت. شرکت صنایع آذرآب و شرکت هپکو جزو لوکوموتیوهای صنعت کشور هستند و اگر حرکت کنند ده‌ها واگن صنعتی پشت سر آنها حرکت می‌کند و این شرکت‌ها در دولت سیزدهم حرکت کردند و تولید آنها شتاب گرفت.

مخلص الائمه یکی از مشکلات استان را موانع پیش روی شرکت‌های تولیدی دانست و گفت: تلاش بر این بود که جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید  شتاب گیرد. در استان مرکزی ۳۵۸ جلسه ستاد تسهیل در دولت سیزدهم برگزار شد، همچنین برای نخستین بار ستاد تسهیل در شهرستان‌ها برگزار شد و ستاد تسهیل استان جزو ستادهای تسهیل موفق در کشور بود. هزار و ۳۵۱ مصوبه در ستاد تسهیل استان به تصویب رسید که حدود ۸۵ درصد مصوبات اجرا شده و باقی مصوبات به زودی اجرا خواهد شد.

وی افزود: مساعدترین فضای کسب و کار متعلق به استان مرکزی است و در این زمینه سال گذشته رتبه برتر کسب شد هرچند با نقطه مطلوب فاصله وجود دارد و تلاش ما بر حفظ و بهبود رتبه کسب و کار استان است.

مخلص‌الائمه تاکید کرد:  رتبه سوم شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، رتبه دوم ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری که به پایین‌ترین حد پس از دوران هشت سال دفاع مقدس رسید، از دیگر توفیقات استان بشمار می رود.

استاندار مرکزی تصریح کرد: استان مرکزی در احداث و راه‌اندازی هنرستان‌های جوار صنعت نیز در این دولت کارهای بزرگی انجام داد، در ایجاد نیروگاه‌های تجدیدپذیر با محوریت نیروگاه‌های خورشیدی خوش درخشید و در بحث بازچرخانی پساب نیز گام‌های بلندی برداشت.

وی در پایان تاکید کرد: شرکت هواپیمایی استان مرکزی توسط بخش خصوصی به زودی دایر می‌شود، مجوز پارک لجستیک استان سال گذشته صادر شده و کنسرسیوم بزرگ اقتصادی هم فعال شده که امید است همه صنعتگران به آن ملحق شوند.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار