لزوم تامین اعتبار برای ادامه طرح بیابان زدایی کویر میقان

استاندار مرکزی گفت: اقدامات منابع طبیعی در محدوده تالاب و کویر میقان موثر و شایسته تقدیر است و برای تامین اعتبار ۷۰۰ هکتار باقی مانده طرح مقابله با بیان‌زایی باید به این اداره کل کمک شود.
کد خبر: ۱۱۷۱۷۲۰
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۲ 18 June 2024

به گزارش تابناک مرکزی،فرزاد مخلص‌الائمه روز سه‌شنبه در بازدید از منطقه جنوبی کویر میقان افزود: اقدامات موثری برای مقابله با بیابان‌ایی در این محدوده انجام شده است، اقدامی نظیر استفاده از پوشش گیاهی متناسب با منطقه یا بادشکن که برای ۷۰۰ هکتار باقی مانده نیز باید انجام پذیرد.

وی ادامه داد: تامین اعتبار این طرح باید به سرعت انجام شود که از ظرفیت صنایع و کمک مردمی نیز در این خصوص استفاده خواهد شد.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: بخشی از بیابان‌های ایجاد شده ناشی از مجموعه فعل و انفعالات زیست بوم این منطقه، تغییر و تحولاتی داشته که باوجود اقدامات در جهت مقابله با بیابان زایی، این تغییر و تحولات سبب افزایش بیابان در این منطقه شده است.

مخلص‌الائمه افزود : اراک در فصل تابستان با پدیده ریزگرد مواجه است که بخشی منشاء خارج از کشور، بخشی از منطقه کویر مرکزی و مقداری ناشی از کویر مجاور تالاب میقان است و برای کنترل این ریزگردها باید اقدامات فوری انجام شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی نیز گفت: کویر میقان اراک کانون فرسایش و آلودگی هوای شهرستان اراک در فصل تابستان است که اجرای طرح‌های مقابله با بیابان‌زایی و مقابله با گرد و غبار در این منطقه نیازمند تخصیص اعتبار و همکاری صنایع مستقر در شهرک‌های صنعتی مجاور کویر است.

«عبدالحسین محمدی» با بیان اینکه هفت هزار و ۵۰۰ هکتار بوته کاری در شمال کویر میقان صورت گرفته است، بیان کرد: حدود ۶۰۰ هکتار از منطقه جنوبی کویر، منطقه حساسی بود و مشخص شد ریزگردها از سمت جنوب به سمت روستاها و شهرصنعتی خیرآباد و اراک منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: در این خصوص مطالعات لازم انجام و اقدامات اجرایی صورت ‌گرفت به‌طوری‌که در ۲ سال اخیر ۳۲ هکتار بادشکن غیرزنده از سرشاخه‌های گونه‌های آتریپلکس و قره داغ در منطقه نصب شده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار