۴۴ بیمارستان با تجهیزات ایرانی به بهره برداری می رسد

 

به گزارش تابناک مرکزی، سعید نمکی در مراسم افتتاح اولین شهرک تولید مواد اولیه دارویی در خاورمیانه در اراک که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد افزود: این اقدام بزرگ در شرایط تحریم جنگ اقتصادی صورت می گیرد و یک افتخار تاریخی بزرگ برای ایران است که همزمان با تحریم و مدیریت کرونا از وارد کننده تجهیرات مورد نیاز برای مدیریت کرونا مثل مواد ضد عفونی, ماسک و ونتیلاتور به صادر کننده این تجهیزات تبدیل شود.
وی یادآورشد: سال گذشته ۶ هزار تخت بیمارستانی جدید با استفاده از ظرفیت تولید داخل افتتاح شد، در یک ماه گذشته هزار تخت آی سی یو برای درمان بیماران کرونا به بهره برداری رسید.
وی اضافه کرد : با ظرفیت علمی دانشمندان ایرانی و مواد مورد نیاز برای تولید مواد اولیه دارویی، ایران در آینده نزدیک بزرگترین تولید کننده مواد موثره دارویی در خاورمیانه می‌شود.
وی اضافه کرد: با وجود تولید ارزان مواد پتروشیمی در ایران مانند بنزن که تولید اینترمدیتهای تولید دارو کاربرد دارند، ظرفیت بزرگی در تولید مواد اولیه دارویی در ایران وجود دارد در حالی که این مواد به ارزانی به کشورهایی مثل هند و چین صادر می شود و با ارزش افزوده ۲۰ تا ۵۰ برابری به ایران بر می گردد.
وزیر بهداشت ادامه داد:این ظلم بزرگی است که با وجود ظرفیت تولید مواد اولیه دارویی رخ می دهد و یکی از آرزوهای دیرینه من این که مواد در ایران تولید شود و با ارزش افزوده ۱۰۰ برابری صادر شود.
وی گفت: افتتاح اولین شهرک تولید مواد اولیه دارویی در سال جهش تولید در مسیر تحقق فرمایش مقام معظم رهبری است و در ادامه این مسیر امسال افتتاح های زیادی داریم.
وی با اشاره به اینکه پیش بینی می شد در سال ۹۸ حدود ۵۰ درصد ارزبری دارو افزایش یابد افزود: سال ۹۸ توانستیم بدون اینکه حتی یک بیمار برای تهیه نسخه دارو سرگردان شود و بدون فشار بانک مرکزی ۲۰ درصد از میزان ارزبری دارو کم کنیم و ۳۰ درصد تولید دارو را افزایش دهیم.
دکتر نمکی ادامه داد: این یک افتخار بزرگ تاریخی است که تکرار آن را با کاهش ۲۰ درصدی دیگر ارزبری دارو نسبت به سال ۹۸ در سال جاری هدف قرار داده ایم که افتخار بزرگ و تاریخی دیگری است.
وی با بیان اینکه سال ۹۸ سال سختی بود اما اولین گام در مسیر تقویت تولید داخل دارو برداشته شد افزود: با حمایت از تولید داخل ۷۰۰ میلیون یورو صرفه جویی داشتیم، البته همزمان طرح های بزرگی مانند مدیریت سیلاب، طرح غربالگری فسار خون با شناسایی دو میلیون و ۷۰۰ هزار فشار خونی جدید و پوشش خدمات بهداشتی به ۳.۵ زائر اربعین، مدیریت آنفلوانزا در پاییز و مدیریت کرونا از زمستان ۹۸ اجرا شد.