رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: لطفا در منزل بمانید.
کد خبر: ۹۹۴۱۰۲
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۳ 15 September 2021

 

به گزارش تابناک مرکزی، دکتر سید محمد جمالیان افزود: بر اساس اطلاعیه مرکز پایش آلودگی هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی و بر اساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای استان، متوسط شاخص کیفیت هوای اراک در ۲۴ ساعت گذشته سه شنبه ۱۴۰۰/۶/۲۴ برابر با عدد ۱۳۵ و کیفیت هوا ناسالم برای گروه های حساس بوده است.
وی از مردم به خصوص گروه های سنی پرخطر و پر ریسک خواست حتی الامکان از منزل خارج نشوند.
وی یادآورشد: شاخص لحظه‌ای کیفیت هوا ساعت ۹ صبح امروز برای مرکز استان ۱۵۲ یعنی ناسالم برای تمام گروه ها بوده، همچنین این عدد برای شهرستان های ساوه و شازند به ترتیب ۱۵۴ و ۱۰۴ یعنی ناسالم برای تمام گروه ها برای مردم ساوه و ناسالم برای گروه های حساس برای مردم شازند اعلام شده که به همین دلیل از تمام شهروندان ساکن در این شهرستان ها می خواهیم به خاطر حفظ سلامتی خود از منزل خارج نشوند.
وی تاکید کرد: عمده عوارض آلودگی هوا بر گروه‌های آسیب پذیر مانند بیماران تنفسی و قلبی عروقی، زنان باردار، کودکان، بیماران مزمن و صعب العلاج و سالمندان است که در شرایط ناسالم باید از تردد در اماکن و فضا‌های شلوغ پرهیز کنند و ورزشکاران هم باید از فعالیت‌های ورزشی در روز‌های آلوده بپرهیزند.
دکتر جمالیان ادامه داد: خوردن غذا‌های حاوی آنتی اکسیدان و ویتامین‌ها به ویژه سبزیجات و میوه‌های تازه و رنگی در روز‌های آلوده بسیار مفید است.
وی یادآور شد: در شرایط ناسالم هوا تمام بیماران قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان از تردد در فضای باز جدا خودداری کنند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب کنند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک اضافه کرد: به ‌طور کلی برای اینکه بتوان گفت هر فرد به چه میزان می‌تواند در این هوا رفت ‌و ‌آمد کند، بستگی به عواملی از‌ جمله سن، میزان فعالیت، شدت آلودگی، محلی که در آن قرار دارد، سابقه بیماری به‌خصوص بیماری قلبی و ریوی دارد، اما به‌طور کلی افرادی که شرایط جسمانی مناسبی دارند و از ماسک‌های فیلتردار استفاده می‌کنند بهتر است بیشترین زمانی که در این هوا قرار می‌گیرند بین یک تا دو ساعت باشد چرا‌که جایز نیست در این هوا بیشتر از این ساعت حضور پیدا کنند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار