متخصصین و مخترعین پتروشیمی شازند برای اولین بار در جهان، موفق به ثبت اختراع فرایند تولید پلی پروپیلن گرید رندوم کوپلیمر و محصول آن در تکنولوژی بازل برای استفاده در ساخت سیلندر سرنگ انسولین و سرنگ سه تکه شدند.
کد خبر: ۹۴۸۳۹۲
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۶ 13 March 2021

 

به گزارش تابناک مرکزی به نقل از روابط عمومی پتروشیمی شازند،در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان “سال جهش تولید” نامگذاری شده است، جمعی از متخصصین و مخترعین پتروشیمی شازند برای اولین بار در جهان، موفق به ثبت اختراع فرایند تولید پلی پروپیلن گرید رندوم کوپلیمر و محصول آن برای استفاده در ساخت سیلندر سرنگ انسولین و سرنگ سه تکه شدند.
در کشور روزانه به طور متوسط حدود ۲ میلیون سرنگ انسولین مورد مصرف قرار می گیرد که در گذشته ماده اولیه تولید این نوع سرنگ ها، از پلی پروپیلن گرید J801 شرکت HYOSUNG کشور کره جنوبی مورد استفاده قرار می گرفت و سالیانه حدود ۵۰۰۰ تن از این گرید وارد کشور می شد که به دلیل تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران ، واردات گرید مذکور متوقف شد و از این بابت مشکلاتی متوجه بخش سلامت جامعه شد.
محققین و متخصصین شرکت پتروشیمی شازند در راستای تحقق مسئولیت های اجتماعی خود در راستای رفع این مشکل بزرگ که تاثیرات مستقیمی بر سلامت جامعه و حفظ جان هم میهنانمان داشت، با تشکیل تیم پژوهشی در واحد پلی پروپیلن شازند مطالعات و بررسی های خود را برای امکان سنجی تولید این نوع گرید در واحد صنعتی آغاز کرد و پس از انجام فرایند مهندسی معکوس توسط متخصصین پتروشیمی شازند و شناسایی مواد افزودنی نمونه گرید خارجی، تولید نمونه آزمایشگاهی آن را در اواخر سال۱۳۹۷ و تحت عنوان ARP801 در این شرکت صورت پذیرفت که تولید آن مورد توجه استقبال مشتریان قرار گرفت.
با توجه به اینکه تولید پلی پروپیلن گرید رندوم کوپلیمر و محصول آن در تکنولوژی بازل برای اولین بار در جهان صورت پذیرفته است، فرایند تولید و محصول تولیدی آن به عنوان ثبت اختراع، به شماره ثبت اخترع ۱۰۳۰۴۳ مورخ ۱۵/۰۹/۱۳۹۹ و طبقه بین المللی C08F 10/00; C08F 110/06;C08F 210/06 با موفقیت مورد تایید مسئولین امر قرار گرفت.
شایان ذکر است ،در حال حاضر توسعه این گرید به منظور تولید سرنگ های دو تکه در حال پیگیری می باشد و در آینده ای نزدیک، گرید مخصوص سرنگ های دو تکه نیز تولید و روانه بازار داخلی خواهد شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار