مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت:سامانه بازارگاه با هدف تامین و توزیع نهاده مورد نیاز بخش دام و طیور راه اندازی شده است و کلیه دامداران و مرغداران باید اطلاعات واحدهای تولیدی خود را در این سامانه ثبت کنند.
کد خبر: ۹۲۷۴۳۴
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۵ 27 December 2020

 

به گزارش تابناک مرکزی، حمید رضا اخوان افزود: این سامانه تامین نیاز ذرت ،سویا و جو که با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین میشود را بر عهده دارد.
وی درباره نحوه کار این سامانه توضیح داد: نحوه عملکرد مرغداران به این صورت است که در بخش طیور کلیه مرغداران گوشتی، تخمگذار، مادر، بوقلمون و سایر ماکیان که دارای پروانه بهره‌برداری معتبر میباشند ابتدا باید اطلاعات شناسنامه ای و واحد تولیدی خود را در سامانه سماصط(samasat.ir) که سامانه مدیریت اطلاعات صنعت طیور کشور است ثبت نام و پروانه ی خود را بارگذاری کنند و سپس اطلاعات خود را بدون تغییر در سامانه بازارگاه نهاده های کشاورزی ثبت کرده و به همراه کد رهگیری خود به کاربر سامانه در مدیریت امور تولیدی استان مراجعه و نام کاربری و کلمه عبور دریافت و سپس با مراجعه به بانک کشاورزی یک حساب سفید باز کنند و این حساب را تنها برای خرید نهاده قرار دهند.
وی ادامه داد: پس از باز کردن حساب ،بهره برداران باید اطلاعات خود را در سامانه های GIS و قرنطینه دامپزشکی بروزرسانی کرده و مغایرتهای احتمالی را برطرف کنند، چراکه در غیر این صورت هیچ نهاده ای به آنها تخصیص داده نخواهد شد.
وی درباره وظایف مرغداران ودامداران در زمینه خرید از این سامانه گفت: مرغداران و دامدارانی که مایلند از سامانه بازارگاه خرید نهاده داشته باشند باید به سازمان صمت شهرستان‌های خود مراجعه و اطلاعات خود را در سامانه جامع انبارها ثبت کنند .
اخوان ادامه داد: با توجه به توضیحات بیان شده پنج سامانه با همدیگر لینک می شوند تا یک مرغدار و یا یک دامدار بتواند از سامانه بازارگاه خرید کند.
مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی تاکید کرد: در گذشته نهاده مورد نیاز به انسانها تخصیص داده می‌شد و معاونت بهبود تولیدات دامی میزان‌سهمیه نهاده هر تخصیص را به تشکل های مربوطه و تشکل های سهمیه تخصیصی را از طریق سامانه بازارگاه برای بهره برداران خریداری می کردند اما هم اینک بهره برداران می توانند پس از ثبت نام در سامانه، نهاد تخصصی خود را به صورت سیستمی خرید کنند.
وی افزود: برای مرغداران تخمگذار و مادر از ابتدای مهرماه و برای مرغداران گوشتی از اول آبان،این روند اجرایی شده است و برای سایر ماکیان فعلاً به صورت دستی خرید در سامانه انجام می گیرد.
اخوان با اشاره به اهداف راه اندازی سامانه بازارگاه گفت: از اهداف این سامانه می‌توان به توزیع عادلانه نهاده بین مرغداران و دامداران اشاره کرد که هر فرد میتواند نهاده خود را با قیمت مصوب خریداری کند ودر نتیجه از نوسان قیمت و بالا رفتن آن در بازار جلوگیری می‌شود و در نهایت قیمت تمام شده و برای تولید کننده کاهش می یابد.
وی یادآورشد: نکات مهم قابل ذکری که وجود دارد این است که پروانه بهره برداری باید معتبر باشد وتاریخ اعتبار آن تمام نشده باشد و همچنین دریافت کلیه مجوزهای لازم برای جوجه ریزی و یکسان بودن اطلاعات انجام شده باشد.
وی با اشاره به برخی از مشکلات مرتبط با این سامانه افزود: از مشکلات مربوط به این مبحث می توان به این موضوع اشاره کرد که با توجه به اینکه سامانه بازارگاه به صورت سیستمی تخصیص را انجام می‌دهددر صورتی که مغایرت های اطلاعاتی وجود داشته باشد ویرایش و بارگزاری دوباره اطلاعات زمانی را صرف می‌کند و این بازه زمانی باعث می‌شود پنج الی ده روز هیچ نهاده ایی تخصیص داده نشود و همچنین موضوع دیگر، بحث تحویل خرید در مدت ده روزه است اما در بعضی مواقع این مدت زمان طولانی‌تر می‌شود که موجب نارضایتی دامداران و مرغداران می‌شود اما تمام تلاش برای حل شدن این مشکلات در حال انجام است.
وی ادامه داد: از برنامه‌های تسهیل کننده امور برای کاربران می توان به پیش بینی برای خرید نقد و نسیه توسط بعضی از شرکت‌ها اشاره کرد که امیدمی رود بتوانیم امکان خرید پکیجی توسط تشکل ها برای مرغداران و یا دامدارانی که خرید پایین تر از ۱۵ یا ۲۵ تن دارند را فراهم کنیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار