رئیس کل دادگستری استان مرکزی گفت:شوراهای حل اختلاف باید به گونه ای رفتار کنند که مراجعین در مراجعه به این محل در مرحله نخست ۸۰ درصد از پاسخ خود را دریافت کنند.
کد خبر: ۹۱۵۷۴۸
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۰ 10 November 2020

 

به گزارش تابناک مرکزی،حجت‌الاسلام و المسلمین سید عبدالمهدی موسوی در نشست با منتخبین شورای حل اختلاف و تجلیل از آنان به مناسبت سالروز تشکیل شوراهای حل اختلاف افزود:خروجی شورای حل اختلاف برای مردم و جامعه باید آرامش باشد.
وی اظهار داشت: فلسفه تشکیل شوراهای حل اختلاف کاستن از سیل فزاینده مراجعات به دستگاه قضایی است و دعاوی، خواسته ها و شکواییه هایی که پیچیدگی کمتری دارند و در رابطه با آنها نیاز به حضور قضات مجرب کمتر احساس می‌شود به این شوراها ارجاع داده می شوند.
وی افزود: شوراهای حل اختلاف بار بسیار بزرگی را از دوش محاکم برمی دارند به طوری که در کشور حدود ۵۰ درصد و در برخی موارد حدود ۶۰ درصد بار رسیدگی به پرونده ها بر دوش اعضای شوراهای حل اختلاف قرار دارد و این اقدام سبب شد شوراها بتوانند خود را در عرصه نظام قضایی کشور تثبیت کرده و در بعد مصالحه عملکرد خوبی از خود بر جای بگذارند.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی یارآورشد: در استان مرکزی در ۶ ماهه گذشته بیش از هشت هزار و ۷۰۰ پرونده با مصالحه مختومه شده که اقدام ارزشمندی است.
وی ادامه داد: از مجموعه شوراهای حل اختلاف استان تقاضا داریم پرونده ها را به سمت صلح و سازش بیشتر سوق دهند تا در این شرایط که مردم دغدغه و نگرانی های فکری دارند بیشتر به سمت مصالحه حرکت کنند ،مردم نیز باید یاریگر شورای حل اختلاف باشند و سعی بر این باشد که مشکل خود را در شورا خاتمه دهند.
موسوی افزود: شورای حل اختلاف حقیقتا یک نهاد خدمتگزار و برخاسته از بطن مردم است که با عموم جامعه سرو کار دارد و از این جهت که به طور مستقیم به مردم خدمت رسانی می کنند بسیار می تواند در پیشبرد اهداف عالی انقلاب اسلامی تاثیر گذار باشد.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه شورای حل اختلاف محل مراجعه مستضعفین و افراد با حق و مزایای پایین است اگر بتوان از کار اینگونه افراد گره گشایی کرد در حقیقت اقدام ارزشمندی صورت گرفته است.
موسوی گفت: امروز موجودی شورای حل اختلاف در استان به طور نسبی مناسب و حدود هزار و ۱۹۲ پرونده است اما باید تلاش کرد که پرونده باقی مانده وجود نداشته باشد و همواره باید موجودی در پایان ماه صفر باشد.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی تاکید کرد: : در شورای حل اختلاف استان مرکزی از خرداد ماه سال جاری دادرسی الکترونیک آغاز شده که نزدیک به سه هزار پرونده بدون استفاده از کاغذ از ابتدا تا انتها رسیدگی و بررسی و منتج به نتیجه شده که یک اقدام ارزشمند در استان به ویژه در شرایط کرونایی بوده است، در تلاش هستیم به قوه قضاییه هوشمند به طور کامل برسیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار