تیم تحقیقاتی گروه زیست شناسی دانشگاه اراک موفق به بهبود درمان ۸۰ بیمار مبتلا به سندروم پلی کیستیک تخمدان با ارائه دارویی نوین شدند.
کد خبر: ۹۰۶۵۳۸
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۴ 05 October 2020


به گزارش تابناک مرکزی، تیم تحقیقاتی گروه زیست شناسی دانشگاه اراک متشکل از دکتر ملک سلیمانی، دکتر شریعت زاده از اعضای هیات علمی گروه زیست شناسی و دلبر دانش جو، محقق دوره دکترا این گروه و با همکاری دکتر شهرزاد زاده مدرس متخصص زنان و زایمان و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در قالب پایان نامه دکترا موفق به اثبات تاثیر بهینه ی داروی سیتافورمین بر بیماری سندروم پلی کیستیک تخمدان شده اند.
دکتر ملک سلیمانی در این باره گفت: در این پایان نامه به مقایسه ی اثر درمانی داروی سیتافورمین با متفورمین در ۸۰ زن نابارور مبتلا به سندروم پلی کیستیک تخمدان که تحت درمان با ICSI
(Intracytoplasmic sperm injection)
قرار گرفتند، پرداخته شده است.
وی افزود:تحقیقات در سال های اخیر نشان داده است که مقاومت به انسولین و هیپرانسولینمی نقش مهمی در پاتوژنز سندروم تخمدان پلی کیستیک دارد و این بیماری می تواند به عنوان شاخه ای از دیابت نوع ۲ در خانم ها در نظر گرفته شود بنابراین، امروزه علاقه ی زیادی به استفاده از داروهای کاهنده قند خون به خصوص متفورمین در درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک دیده می شود و از جمله داروهای معمول تجویزشده در درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک می باشد.
دکتر سلیمانی درمورد معایب استفاده از داروی متفورمین در درمان بیماری پلی کیستیک تخمدان گفت: کاربرد متفورمین در درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک توسط FDA Food and Drug Administration)) مورد تایید قرار نگرفته است.
وی ادامه داد: متفورمین باعث کاهش تولید گلوکز کبدی و جذب روده ای گلوکز و همچنین بهبود حساسیت به انسولین می شود و در القا تخمک گذاری و تنظیم دوره ی قاعدگی موثراست.
دکتر سلیمانی افزود: متفورمین همچنین با افزایش حساسیت بافت ها به انسولین می تواند سبب کاهش سطح آندروژن ها شود، بااین وجود عوارض گوارشی ، افزایش هموسیتئین خون و القای استرس اکسیداتیو از جمله عوارض جانبی متفورمین در این بیماران می باشد که تجویز متفورمین را با محدودیت هایی مواجه کرده است.
وی با اشاره به مزایای داروی پیشنهادی گروه تحقیقاتی دانشگاه اراک یادآورشد: داروی سیتافورمین که ترکیبی از دو داروی سیتاگلپتین و متفورمین است ،برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ توسط کمپانی مرک برای بیماران دیابتی ارائه شد.
دکتر سلیمانی افزود:در این تحقیق برای اولین بار ، داروی سیتافورمین ( سیتاگلپتین/ متفورمین ) برای درمان بیماران مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک که تحت درمان با روش های درمان ناباروری قرار گرفته اند، استفاده شده است.
وی ادامه داد: سیتاگلپتین یکی دیگر از داروهای کاهنده قند خون است که از دسته داروهای مهار کننده ی آنزیم DPP-۴ ( Dipeptidyl Peptidase-۴ ) به حساب می آید ودر درمان بیماران دیابتی مورد استفاده قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه این آنزیم نقش کلیدی در هموستاز گلوکز و تنظیم ترشح انسولین در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ دارد گفت: آنزیم DPP-۴ بعلت تنوع درسوبسترا می تواند منجر به تغییر فرایند های سلولی مانند تخریب پروتئین، تهاجم سلولی، مرگ سلولی (آپوپتوز) و التهاب شود.
دکتر سلیمانی یادآورشد: به نظر می رسد سیتاگلپتین می تواند با مهار DPP-۴ باعث جلوگیری از این فرآیندها شود و از آنجایی که سطح DPP-۴ در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک افزایش می یابد اخیرا سیتاگلپتین در تحقیقات بالینی سندروم تخمدان پلی کیستیک مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است.
وی ادامه داد: علاوه بر این سیتاگلیپتین در مقایسه با متفورمین دارای عوارض گوارشی کمتری است و منجر به هیپوگلایسمی نمی شود،می تواند سبب کاهش التهاب در این بیماران شود.
عضو هیات علمی گروه زیست شناسی دانشگاه اراک درمورد نتیجه مطلوب این پژوهش اظهارداشت: این پژوهش بر روی ۸۰ زن مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک در گستره سنی ۲۵ تا ۳۵ سال به مدت یکسال انجام شد ونمونه های خونی، مایع فولیکولی، تخمک، سلول های کومولوسی و جنین این بیماران پس از درمان با داروی سیتافورمین مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.
وی افزود:نتایج حاصله از این تحقیق نشان داد که داروی سیتافورمین با اینکه عوارض کمتری نسبت به متفورمین دارد سبب بهبود فاکتورهای هورمونی، بلوغ تخمک ها، کیفیت جنین های حاصله ، میزان بارداری و نیز افزایش بیان دو ژن GDF-۹ و BMP-۱۵ که مرتبط با کیفیت تخمک میباشند ،شد.
دکتر ملک سلیمانی با اشاره به علل مختلف ناباروری گفت: یکی از شایع ترین علل ناباروری در زنان، سندرم تخمدان پلی کیستیک است که یک اختلال شایع در سنین باروری است و برجنبه های مختلف سلامتی در طولانی مدت تاثیر می گذارد.
وی ادامه داد:این بیماری می تواند سبب عدم تعادل هورمونی و اختلال در رشد فولیکول های تخمدان و بدنبال آن مشکلات باروری شود،در سالهای اخیر،کمک به این بیماران و کاهش هزینه های بالای درمان جز اولویت های تحقیقاتی کشورهای مختلف قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه سندروم تخمدان پلی کیستیک یک بیماری مولتی فاکتوریال است تاکید کرد:به این دلیل اتیولوژی مختلف درمان قطعی در این بیماران متفاوت است و شامل درمان های دارویی و غیر دارویی می شود، درمان های غیر دارویی برای کمک به رفع علایم بالینی بیمار نظیر لیزر تراپی به منظور رفع هیرسوتیسم و یا تکنیک های ART ( Assisted reproductive technology) که برای باروری در افراد مبتلا به این بیماری بکار گرفته می شود.
شایان ذکر است نتایج این مطالعه در قالب ۴ مقاله و ۶ مقاله کنفرانسی در کنگره های بین الملی ارائه شده است، که یکی از این مقالات به تازگی در ژورنال Trends in endocrinology and metabolism با ضریب تاثیر ۱۱,۶۴۱از انتشارات cell پذیرفته شده است که طبق رده بندی انجام شده در سایت www.scimagojr.com این ژورنال در بین پنج ژورنال برتر در زمینه غدد درون ریز و متابولیسم می باشد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار