مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی:
تابناک مرکزی: مدیرکل میراث فرهنگی استان گفت: فاز نخست احداث مقبره پرفسور حسابی در تفرش آغاز می شود اما برای اجرای کامل طرح به هم پوشانی دستگاه های استان نیازمندیم.
کد خبر: ۵۳۱۹۵۱
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۰ 30 November 2017

به گزارش تابناک مرکزی، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی، سیدمحمد حسینی در جلسه هماهنگی احداث مجموعه مقبره و بنیاد پرفسور حسابی گفت: در سال گذشته مبلغ 500 میلیون تومان بودجه به تملک حریم این مقبره اختصاص یافت و مقداری از این حریم آزاد سازی شد اما کماکان چند واحد تجاری، خدماتی و مسکونی در این حریم وجود دارند که میبایست هرچه سریعتر تملک شوند از این رو در سال جاری نیز مبلغ 260 میلیون تومان اعتبار صرف این مسئله خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی افزود: متاسفانه با توجه به ارزش زمین های حریم مقبره، مبالغ بیشتری برای این مهم لازم است. درخواستی که اداره کل مطرح کرده بود آن است که اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی از زمین های دولتی جهت تهاتر و یا معوض استفاده کند اما متاسفانه کارشناسان این اداره کل تفسیر متفاوتی از بند قانونی که صراحتا به این موضوع اشاره می کند دارند از این رو تصمیم گرفته ایم از واحد حقوقی نهاد ریاست جمهوری و دیگر مراجع بالادستی استعلام کنیم تا تکلیف این مسئله مشخص و هر دستگاهی موظف به انجام وظایف خود شد.

وی اظهار کرد: کارشناسان راه و شهرسازی معتقدند که اداره کل میراث فرهنگی میبایست زمین هایی را به قیمت روز از آن اداره خریداری و سپس برای آزادسازی حریم از آن بصورت تهاتر و یا فروش استفاده کند که این مهم نه تنها هیچ کمکی به احداث بنای یک دانشمند برجسته نیست بلکه مسیر دسترسی به این مهم را ثقیل تر می کند  در حالیکه انتظار آن است که تمام دستگاه ها در خصوص مفاخر علمی و فرهنگی استان، گام های بلندتری بردارند و یاری گر میراث فرهنگی باشند .

حسینی در ادامه گفت: با این حال احداث مقبره را در صورت اختصاص بودجه آغاز خواهیم کرد تا طلسم سالها بلاتکلیفی و نازیبایی این مقبره شکسته شود و گام در مسیر اجرایی بگذاریم با این امید که دستگاه های دیگر نیز همکاری های لازم برای احداث کامل این بنا داشته باشند.

او در پایان گفت: سال گذشته مسابقه ملی طراحی مجموعه مقبره و بنیاد پرفسور حسابی برگزار و سه طرح نیز برگزیده شد که از میان این طرح ها با نظر کارشناسان برداشت های لازم انجام شده و فاز اجرایی را آغاز خواهیم شد. این اقدام کوچکترین ادای دینی است که می توانیم در خصوص این دانشمند مطرح بین المللی انجام دهیم و امیدواریم با تحقق این مهم بتوان قدم در مسیر احداث بناهای ماندگار برای مفاخر دیگر استان برداشت .

 این جلسه با حضور شهردار و رئیس شورای شهر تفرش و همینطور نمایندگان سازمان برنامه و بودجه و اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی برگزار شد .

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار