تابناک مرکزی: سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: متاسفانه در سالجاری کارگروه تنظیم بازار طی مصوبه ای واردات برنج را در فصل برداشت آزاد کرد که این مصوبه باعث افزایش واردات برنج در بازار و موجب برهم زدن تعادل عرضه و تقاضا در بازار برنج داخل می شود.
کد خبر: ۴۷۳۰۸۱
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۸ 05 August 2017

به گزارش تابناک مرکزی به نقل از خبرآنلاین؛ علی محمد شاعری سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی این مصوبه را اقدامی نسنجیده در سال اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: لغو ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت این محصول برخلاف حمایت از تولید داخل و ایجاد اشتغال است که ضربه جدی به کشاورزان برنجکار وارد می کند.

وی با بیان اینکه واردات بی رویه برنج باعث کاهش تقاضای برنج باکیفیت داخلی و کاهش قیمت این محصول می شود، افزود: از بین رفتن انگیزه کشاورزان برای دستیابی به اهداف خوداتکایی تولیدات داخل از نتایج این اقدام غیرکارشناسی است.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به نظر می رسد این تصمیم با دخالت دلالان و واردکنندگان گرفته شده و هیچ توجیهی برای این تصمیم وجود ندارد.

وی با اشاره به پیش بینی تولید دو میلیون و سیصد هزار تنی برنج داخلی گفت: این مقدار تولید تا شش ماه بازار را اشباع می کند و نیازی به واردات در این برهه زمانی که کشاورزان در حال برداشت محصول خود هستند، نیست.

شاعری ادامه داد: در حالیکه برنج باکیفیت داخلی دارای استانداردهای سلامت محصول است چه دلیلی برای ورود برنج از سایر کشورها وجود دارد؟

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حمایت از تولیدات داخلی می تواند گام جدی برای ایجاد انگیزه کشاورزان برای تولید باشد.

وی تاکید کرد: افرادی که این تصمیم را گرفتند برای تولید خارجی گام برداشتند و در باطن مخالف سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی هستند.

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی از وزارت جهاد کشاورزی خواست در برابر این مصوبه ایستادگی و مخالفت کند و اجازه واردات برنج تا پایان آبان ماه را ندهد.

وی با اشاره به نیاز واردات 600 تا 700 هزارتنی برنج به کشور، گفت: بعد از فصل برداشت برنج می توان این مقدار واردات را انجام داد تا باعث تعادل عرضه و تقاضا شود.

شاعری افزود: واردات برنج در فصل برداشت این محصول هیچ توجیهی جز منفعت واردکنندگان و دلالان ندارد.

انتهای پیام/

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: