رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ساوه گفت: مرمت و آماده‌سازی بخش زیادی از مسیر دسترسی قیزقلعه با هدف آسان شدن بازدید گردشگران هموار شد.
کد خبر: ۱۱۲۸۸۱۳
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۲ 28 September 2023

به گزارش تابناک مرکزی، رضا ایاز اظهار کرد: این عملیات اجرایی با اعتبار حدود 430 میلیون تومان و در مدت زمان سه ماه انجام شد که با انجام این عملیات؛ بخش زیادی از مسیر دسترسی به بنای تاریخی قیز قلعه مرمت و آماده‌سازی و برای گردشگران هموار شد.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ساوه افزود: ساخت این پلکان با استفاده از مصالح بومی و سنگ‌لاشه‌هایی که در محل کوه قرار دارند در مسیر دسترسی به قلعه انجام شده و تاکنون حدود 70 درصد از مسیر رسیدن به این بنای تاریخی آماده سازی شده است.
ایاز قیزقلعه را از نظر قدمت و عظمت واجد ارزش و زیبایی دانست و افزود: ساخت این مسیر در جاده صعب‌العبور این بنا، بازسازی پله‌ها و مسیر برای سهولت دسترسی به این بنای تاریخی با هدف بازدید گردشگران ضروری به نظر می‌رسید.
او در ادامه افزود: قیزقلعه ساوه از آثار معماری شگفت‌انگیز ایران است که پیشینه آن به دوران پیش از اسلام و دوره ساسانی باز می‌گردد. این مجموعه عظیم دارای 3000 مترمربع مساحت است که دو بخش دژ دفاعی و قصر را شامل می‌شود.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ساوه با اشاره به اینکه این قلعه سنگی دارای تالارهای متعدد، رواق‌ها و ایوان‌هایی است که جزو ارزش معماری آن محسوب می‌شوند، گفت: این بنای ارزشمند به شماره 8600 در تاریخ نهم اردیبهشت 1382 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار