مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: کشت ۲۳۵ هزار هکتار محصول گندم دیم و آبی در سال زراعی آینده در این استان هدفگذاری شد.
کد خبر: ۱۰۶۸۲۰۹
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۶ 18 September 2022

 

به گزارش تابناک مرکزی،کیشانی افزود: کشت ۱۹۰ هزار هکتار گندم دیم و ۴۵ هزار هکتار گندم آبی در سال زراعی آینده در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی است و پیش بینی می شود در صورت افزایش بارندگی‌ها ۴۲۰ هزار تن گندم در این اراضی تولید شود.
وی ادامه داد: برنامه کشت محصول گندم آبی و دیم به شهرستان‌های استان مرکزی اعلام شده و بذر گواهی شده مورد نیاز کشت این محصول در استان تامین و تولید شده‌ است.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی اضافه کرد: یک هزار و ۷۰۰ تن بذر بوجاری شده گندم آبی و یک هزار و ۳۰۰ تن بذر گواهی شده گندم دیم در استان تامین و آماده توزیع است و در صورت افزایش نیاز کشاورزان استان، آمادگی واردات بذر این محصول از سایر استان‌های کشور وجود دارد.
کیشانی گفت: برنامه ریزی‌های لازم برای تامین کود مورد نیاز گندمکاران استان مرکزی نیز انجام شده و با تخصیص این محصول به مراکز فروش ارسال می شود.
وی از اجرای طرح جهش تولید در دیمزارهای استان مرکزی با مشارکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) خبرداد و افزود: این طرح از سال گذشته در مزارع استان آغاز شده و در سال جاری نیز ادامه می یابد. مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی اظهارداشت: در این طرح بذرمال به کشاورزان طرف قرارداد با سازمان جهاد کشاورزی استان قرارداده می شود تا بذر مصرفی را با این ماده آغشته کنند. کیشانی گفت: کمک یارانه‌ای ۵۰۰ هزار ریالی به کشاورزان برای بیمه محصولات زراعی از جمله گندم، جو، علوفه دیم و نخود دیم از دیگر اقدامات حمایتی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی برای افزایش رغبت کشاورزان به بیمه محصولات زراعی است.
وی ایجاد تناوب در کشت محصولات زراعی را از دیگر برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی برای افزایش تولید این محصولات عنوان کرد و گفت: این طرح با هدف جایگزین کردن تناوب سبز به جای تناوب زرد انجام شده و محصولاتی از جمله یونجه دیم، گلرنگ و کاملینا در دوره تناوب در اراضی زراعی کشت می شود.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی اضافه کرد: این طرح با هدف افزایش خاصلخیزی خاک اراضی زراعی استان و تامین نیاز کشور و استان به دانه های روغنی و علوفه انجام می شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار