رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت:افزایش بهره وری در بخش کشاورزی با آموزش حاصل می شود.
کد خبر: ۱۰۶۷۳۷۵
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۳ 13 September 2022

 

به گزارش تابناک مرکزی ، علی صفری در همایش سراسری گلخانه داران سبزی و صیفی استان مرکزی افزود: آموزش و ترویج از وظایف این سازمان است همچنین افزایش راندمان آب از اولویت هایی است که سازمان جهاد کشاورزی اخیرا به آن پرداخته و توسعه کشت های گلخانه ای با همین هدف صورت گرفته است.
وی یادآورشد: متأسفانه مباحثی مثل عدم دریافت تسهیلات و مشکلات مربوط به قنوات بیشتر از مباحث مربوط به آموزش از سوی گلخانه داران مطرح می شود.
وی با اشاره به اینکه یکی از گلایه های موجود در بخش کشاورزی کمرنگ بودن بحث آموزش است، افزود: بسیاری از بخش های کشاورزی هزینه هایی صورت گرفته ولی به دلیل عدم آموزش و آشنا نبودن با مسائل مرتبط هزینه اعمال شده از بین رفته است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی مظلوم واقع شدن آموزش را یادآور شد و عنوان کرد: نحوه آموزش، برگزاری جلسات و نحوه ارائه مدرس و استاد مربوطه از دلایل آموزش‌ گریز بودن به شمار می رود. صفری گفت: از آنجا که بخش خصوصی تمام سرمایه خود را در پروژه ها به کار می‌گیرد لذا انتظار می‌رود آموزش جدی گرفته شود.
وی با بیان اینکه با توجه به وجود مراکز تحقیقاتی بسیار، استفاده بهینه از آموزش ضروری است اظهارداشت: صفری با بیان اینکه در راستای صدور اسناد کشاورزی و هویت دار کردن این اسناد اقدامات خوبی در استان مرکزی صورت گرفته است تاکید کرد: توسعه کشت قراردادی نیز از اقداماتی که به اسودگی خاطر تولید کننده(کشاورز) و فرآوری کننده منجر می شود.
وی با اشاره به ضرورت توسعه بیمه محصولات کشاورزی اضافه کرد: علیرغم مشکلات ساختاری صندوق محصولات کشاورزی هنوز فرهنگ بیمه محصولات کشاورزی در کشور نهادینه نشده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی توسعه صادرات را اصلی ترین مقوله در بخش کشاورزی عنوان کرد و افزود: توسعه صنایع تبدیلی به نوعی کامل کننده کار تولیدکنندگان است و اگر به نحو مطلوب انجام نشود فعالین تولیدکنندگان به نوعی ناقص خواهد بود. صفری با ابراز امیدواری از تحقق اهداف این وزارتخانه و افزایش تولید در بخش کشاورزی، گفت: در صورت تقویت بخش آموزش بسیاری مشکلات رفع می شود.
وی با تأکید بر اینکه با وجود مشکلات در زمینه های مختلف؛ مشکل اصلی عدم گذراندن آموزش های لازم است، اظهار داشت: تولید کننده مقدس است و خیر برکت فعالیت ها تولید کننده در سفره مردم دیده می شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز گفت: استاندارد سازی در راستای افزایش تولید و بهره وری ضروری است.
زاهدی با اشاره به ضرورت قابل رقابت بودن محصولات کشاورزی در بازارهای جهانی، افزود: محصولات کشاورزی برای صادرات باید استاندارد لازم را داشته باشند چرا که از صادرات این محصولات درآمد بیشتری حاصل می شود.
وی ادامه داد:دستورالعمل ارتقا سلامت محصولات کشاورزی، دستورالعمل نظارت بر تولید و ارتقا سلامت محصولات کشاورزی، ساماندهی مجوزهای الکترونیکی کشاورزی، نظارت بر اجرای دستورالعمل ارتقا سلامت محصولات کشاورزی، چگونگی ایجاد درخواست برای تولید محصول سالم در سامانه سِماک و... از مباحثی بود که در این همایش برای گلخانه داران مطرح شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار