رئیس جمهور گفت: طرح جامع آلودگی هوای اراک به طور کامل اجرا نشده است بنابراین باید کاهش آلودگی هوای اراک در دستور کار قرار گیرد.
کد خبر: ۱۰۵۷۶۱۹
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۲ 22 July 2022

 

به گزارش تابناک مرکزی،آیت الله سید ابراهیم رییسی در جلسه شورای اداری استان مرکزی با اشاره به اینکه امروز در وهله اول باید در محضر پروردگار، مردم، ارباب رجوع و سلسله مراتب اداری و سازمانی پاسخگو باشیم، افزود: در ذات مسئولیت پذیری، پاسخگویی جای دارد و برای هر فعل و ترک فعل پاسخ همراه با حجت می خواهیم.
وی با اشاره به لزوم اندیشدن به ارتقای خود و جامعه یادآورشد: اگر فردی نسبت به اطراف خود حسی نداشته باشند فردی مرده محسوب می شود و اگر جامعه ای تارک امر به معروف و نهی از منکر شد در واقع همه آن جامعه مرده است، اگر سنسورهای وجود انسان کار نکند، اگر فقر و فساد را ببنیم و برافروخته نشویم در واقع مرده ایم چراکه جامعه سالم این ناهنجاری ها را نمی پذیرد.
رییسی با بیان اینکه جامعه سالم که سنگ زیربنای آن اخلاق، عدالت و ... است انسان را به سمت دارالسلام هدایت می کند، گفت: استان مرکزی مهد بزرگان و مفاخر کشور است، یک چهارم مفاخر کشور در این خطه پرورش یافته اند که در راس آن بنیانگذاری جمهوری اسلامی به عنوان فخر جهان و الگویی برای انسان ها جای دارد چراکه ایشان خود را خود شناخت و مسیر زندگی خود را خوب تنظیم کردند.
وی تاکید کرد: مفاخر را معرفی و به آنها افتخار می کنیم، اما افتخار به آنها در واقع مسئولیت آفرین است. شهدای این استان آینده ساز  و تاریخ ساز شدند و امروز ما در این فضا باید به عنوان مسئول پاسخگو باشیم.
وی اضافه کرد: برخی از موارد راه حل های پیچیده دارد و برخی ساده است، اما قطعا هر مشکل راه حل دارد، باید کار مشترکی را با اعتماد به نفس و داشته هایمان رقم بزنیم، گفته شد اعتبار کارشناس زبده و ... می خواهیم اما بیشترین سهم موفقیت دار امور مدیریت است، وی ادامه داد: بارهای تجربه شده است با اعتباری و نیروی انسانی مشخص اتفاقی خاص در یک مجموعه رخ داده است و این امر حاصل نگاه و رویکرد تحولی مدیریت است.
رییسی با تاکید بر اینکه  انتظار مردم از مدیریت شناخت مشکلات و پیدا کردن راه حل برای گره گشایی است، گفت: اینکه مردم با فساد و روابط غیراداری مخالفند، حق مسلم انهاست، فساد در هیچ دوره ها زیبنده نظام اسلامی نیست و در این دوره این شرایط بیشتر مورد انتظار است چرا تجربه ۴۰ ساله داریم و زمان آزمون و خطا گذشته است، مردم کار درست و متقن و اجرای انقلابی همراه با دغدغه مندی از مسئولان می خواهند.
وی تاکید کرد: با درک شرایط کنونی، باید با مجموعه تلاش ها مردم را امیدوار کنیم و قطعا این امر مولفه قدرت در کشور را تقویت می کند، موشک و نیروهای مسلح در کشور افتخار ما هستند، اما قدرت ما به امید و اعتماد مردم وابسته است و هر چه مردم اعتماد بیشتری داشته باشند مولفه قدرت بیشتر نمود پیدا می کند.
رییس جمهوری با بیان اینکه همه مسئولان بسته به جایگاهشان در اعتمادسازی و مایوس کردن مردن نقش دارند، گفت: در نظام اسلامی گفته نمی شود که فقط امام المسلمین عادل باشد، بلکه هر فردی که در نظام اسلامی کار می کند باید عدالت را دنبال کند البته عدالت به معنی تساوی نیست.
وی تاکید کرد: در گام دوم انقلاب اسلامی موظف به عملکرد درست متقن و عادلانه هستیم عقب افتادگی در دوره اول به هر دلیل رخ داده است اما باید حتما جبران کنیم چراکه امروز وقت اقدام و عمل است و در این میدان باید با اندیشه و انگیز و عمل انقلابی و پایداری و پیگیری مجدانه امور را دنبال کرد.
رییسی با بیان اینکه کار باید به هر شکل ممکن انجام گیرد، افزود: قطعا با روحیه جهادی امور به ثمر می رسد و امروز سخت نیازمند نگاه جهادی هستیم و این امر انتظار مردم و رهبری است.
وی با اشاره به پروژه های مورد اشاره از سوی مسئولان استان گفت: قطعا همه نیاز استان را نمی توان در یک سفر رفع کرد، اما اولویت بندی داشت، مسلما بیمارستانی که به ۸۰ درصد پیشرفت رسیده است باید برای تکمیل آن به سرعت اقدام کرد، نسبت به وضعیت برخی از صنایع نیمه تعطیل و تعطیل باید اقدام درست صورت گیرد، شرکت هایی که امروز مورد بازدید قرار گرفت خط تولید دارد، کارگران پای کار هستند و باید مشکلات مدیریت را حل کرد و قطعا اشتغال هزار نفر را به سه هزار نفر رساند.
رییسی با بیان اینکه در حوزه تولید پنل های خورشیدی استان فعال است که بسیار اقدام ارزشمندی است و باید مشکلات جزئی آن حل شود، گفت: یکی از مراکز اصلی تولید کشور استان مرکزی است که باید وضعیت آن ارتقا یابد، در این استان نباید دغدغه کار وجود داشته باشد و باید بیکاری رفع شود و امکان تحقق اشتغال وجود دارد در حوزه معدن مشکلات قانونی وجود دارد که مجلس می تواند به سرعت ورود کند.
وی با تاکید بر اینکه قانون درست است، اما در کشور نیازمند مدیریت هستیم، گفت:  مشکل امروز صنایع استان مرکزی علاوه بر خصوصی سازی واگذاری به مدیریت های نادرست است و برای اصلاح نیازمند مدیران پای کار و انقلابی هستیم و در حوزه معادن به عنوان ظرفیت مهم استان باید بررسی شود که درست واگذار شده است درست بهره برداری می شود و حقوق مالکانه را پرداخت می کنند یا خیر و آیا مسئولیت اجتماعی خود را نسبت به منطقه انجام می دهد یا خیر و باید این امور را مدیریت ها دنبال کنند.
رییسی با بیان اینکه روابط ناسالم از مشکلات نظام اداری در کشور است، گفت: دستگاه نظارتی باید تیم اختصاص دهند و روابط ناسالم را با قوت پیگیری کنند و حداکثر ظرف مدت یک ماه روابط ناسالم را در واگذاری ها دنبال کنند، پسندیده نیست که مردم چنین اتفاقاتی را ببینند، این استان ۷ هزار شهید داده است و خانواده شهدا این وضعیت را نظاره گر هستند، از نظر قانون فردی که فساد دارد، باید روی پیشانیش مهر بخورد و به مردم معرفی شود.
وی با تاکید بر اینکه هاضمه نظام اسلامی فساد نمی پذیرد، افزود: آینده نظام هستی مربوط به صالحین است.
رییس جمهوری تاکید کرد: طرح جامع کاهش الودگی هوای اراک به صورت کامل اجرایی نشده است و کار صنعتی، توسعه صنعتی آری، آلودگی صنایع خیر هزینه در این حوزه سرمایه گذاری است، توسعه صنعتی نیاز است، اما نباید به هر قیمتی صورت گیرد و در واقع توسعه صنعتی فرع بر محیط زیست است.
رییسی با بیان اینکه مدیران همکاران خود را از بین نیروهای بومی انقلابی کارآمد انتخاب کنند و این انتخاب اولویت دارد، افزود: حرمت نظام، انقلاب، خون شهدا و نظام اداری کارآمد باید حفظ شود و اگر فردی همراه نیست از نیروهای انقلابی و کارآمد استفاده شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار